Když celosvětově převzala vládu hormonální antikoncepce, dá se to bez uzardění označit pojmem revoluce v sexuálním životě partnerů. Rázem ubylo strachu z nechtěného otěhotnění a mladí lidé získali pocit, že mohou kdykoli a kdekoli. Na této vlně se nesla celá šedesátá i sedmdesátá léta minulého století, a až v osmdesátých letech přišla z Philadelphie hrozba viru HIV a syndromu AIDS, která zastavila povšechnou radost, a lidé začali trochu přemýšlet. Hormonální antikoncepce se však neustále rozvíjela a zdokonalovala a vznikaly nové a nové molekuly účinných látek, které našly uplatnění v humánní i veterinární medicíně i bohužel paušálně u hospodářských zvířat.
Jsem lékařka, vystudovala jsem univerzitu západního typu a atestovala tam. Nemůžete ode mě čekat, že zcela odsoudím hormonální antikoncepci. Přesto ale tíhnu k celostní a psychosomatické medicíně a z jejího pohledu tento text píšu.
Hormonální antikoncepce má místo všude tam, kde se nasazuje z důvodu léčebného, a nebo tam, kde je pro konkrétní pár ideální volbou. Ovšem za předpokladu od – do, tak jako každá jiná léčba. Nesouhlasím tedy s jejím plošným nasazováním u mladých dívenek a mladých žen, v podstatě dlouhodobě, protože má krom výhod i svá nesporná rizika.
Z pohledu fyzického těla ohrožuje uživatelku výrazným rizikem vzniku tromboembolických (i fatálních) příhod, poškozením funkce jater a dalších. O tom by pacientku měl informovat předepisujcí gynekolog a já věřím, že se tomu tak děje. Stejně tak by vám měl říct, že existuje riziko vzniku poruch plodnosti a neplodnosti v budoucím životě uživatelky těchto hormonů. Nikdo vám bohužel nemůže zaručit, že se vás to týkat nebude.
Proč?? Protože hormonální antikoncepce se vylučuje z těla ženy močí – a s ní se dostává do splaškových vod, kde po mnoho let koluje obtížně rozložitelná a ovlivňuje náš život (stejně tak hormony užívané při tzv. výrobě masa hospodářských zvířat). Problém je v tom, že takovou vodu pijeme všichni, včetně mužů, u nichž se může podílet na poruše počtu (azoo či oligospermii) a poruše hybnosti spermií, tedy na mužské neplodnosti.
A co udělá hormonální antikoncepce s přirozeným menstruačním cyklem ženy?? Zamezí ovulaci, tedy zcela přirozenému průběhu cyklu. Neuvolní se vajíčko a ženské tělo se odnaučí jej vytvářet. To je na poli fyzickém. Co se však děje s psychikou ženy užívající hormonální antikoncepci?? Pro ženu je zdravá a fyziologická (a pro jejího muže tedy velmi náročná a nezdravá – dokud tomu sám neporozumí 🙂 … ) její cykličnost, tak, jak stoupají a klesají hladiny hormonů v jejím těle a v závěru se odlučuje neoplodněné vajíčko i s měkoučkou sliznicí dělohy v podobě menstruace. Samozřejmě, že takový cyklus bývá doprovázen bouřlivými výkyvy nálad u ženy a jejími vpravdě ne příliš pochopitelnými reakcemi. (Muži, čtěte! 🙂 )
Pokud taková žena užívá hormonální antikoncepci, k výkyvům nálad u ní nedochází tak často, protože má obvykle setrvalou neměnnou hladinu hormonů v těle a neovuluje. Přeneseně řečeno z rozbouřeného oceánu, kde má její partner dost co dělat, aby to ustál, chápal a udržel se v neutrálu, se stane poklidný jihočeský rybníček, kde ani větříček nezafouká a nezčeří hladinu.
Potud by se mohlo zdát, že je vše v nejlepším pořádku, tedy očima muže, který nejenže se nemusí trápit premenstruačním syndromem ženy a její hádavostí a náročností v tomto období, ale naopak nic mu nebrání v sexuálním životě, protože hormony ženy jsou konstantní. Pohádka.
Až na to, že jsme zapomněli, že v ovulační fázi menstruačního cyklu ženy dochází k přirozenému zvýšení libida (touhy, chtíče) a žena má sama zájem na tom se s partnerem milovat, aby (třeba) počala vytouženého potomka.
Pokud se však početí brání právě hormonální antikoncepcí, nic takového se neděje a žena postupně a dlouhodobě ztrácí zájem o milování se se svým partnerem. Současně se domnívám, že právě ona (hormonální antikoncepce) na dlouhou dobu mění chování a jednání ženy ve vztahu …. a že se (díky nepřirozené změně hormonální hladiny v těle ženy) podílí na dlouhodobé vnitřní nespokojenosti ženy, která se pak může projevit navenek právě neshodami ve vztahu s partnerem.
Nic na světě není zadarmo. A tohle je daň za bezstarostný sex.
Proto se přimlouvám – nestálo by za to u stabilních párů zvážit jiný typ ochrany před nechtěným početím?? …. Protože přes některé kladné účinky hormonální antikoncepce její negativa ve společném soužití mohou odnést oba dva partneři – žena i muž.
Bílá rasa pomalu a jistě vymírá, protože její plodnost dramaticky klesá. Nastupují jiné. Takové, jejichž plodnost je vysoká a které rozhodně primárně neužívají hormonální antikoncepci.
Nezamyslíme se nad tím?? ….